Záchovná stomatológia

Hlavným cieľom záchovnej stomatológie je udržať zuby zdravé a zachovať ich čo najdlhšie v ústnej dutine, s rešpektovaním ich tvaru a farby.
Zaoberá sa korigovaním defektov zubov (plombami, koreňovými výplňami), ale aj prevenciou v podobe pečatenia a podpory ústnej hygieny.

  Ošetrenie zubného kazu

  Zubný kaz je najčastejším infekčným ochorením ľudstva. Pri dlhodobom pôsobení povlaku na povrch zuba v prítomnosti baktérií, ktoré sa v ústach prirodzene nachádzajú, dôjde k tvorbe kyselín. Kyseliny odvápňujú sklovinu, a tým začína kaz. Zubný kaz sa najprv prejavuje bielymi odvápnenými zónami, potom tmavým sfarbením skloviny, následne až “dierami” v zube. Rozvinuté štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zuba. Ak dôjde k poškodeniu zuba, snažíme sa ho ošetriť s veľkým dôrazom na jeho funkciu, anatómiu a estetiku. Pri takomto ošetrení podávame lokálne anestetikum, takže je celý výkon úplne bezbolestný. Používame kvalitné a osvedčené dentálne materiály.

  V súčasnosti sú v popredí jednoznačne fotokompozitné materiály. Vďaka ich chemickej väzbe na tvrdé zubné tkanivá pomocou adhezíva, je preparácia (vŕtanie) zuba oveľa šetrnejšia a zúži sa v podstate na odstránenie kazom postihnutej skloviny a dentínu. U kompozitných materiálov je použitím vrstviacej techniky možné dosiahnuť vysoko estetické výsledky, predtým dosiahnuteľné iba protetickými rekonštrukciami. Kofferdam je latexová blana, ktorá zabezpečuje v preparovanej oblasti sucho (krv, slina), čím zvyšuje prehľadnosť a zabezpečuje tak vyššiu kvalitu práce.

  Ďalšou skupinou sú skloionomérne cementy, ktoré sa chemickou väzbou viažu na tvrdé zubné tkanivá a uvoľňujú fluoridové ióny. Najmä vďaka týmto kariostatickým a antimikrobiálnym vlastnostiam sa často používajú ako pečatidlá či fixačné cementy pod protetické práce.

  Na Vašich zuboch nešetríme a chceme, aby Vám vydržali čo najdlhšie.

  Ošetrenie koreňových kanálikov – Endodoncia

  Ak zubný kaz alebo zranenie zuba zasiahne jeho dreň, je nutné ošetriť koreňové kanáliky. Dreň je mäkké tkanivo vnútri zuba, obsahujúce krvné cievy a nervy. Udržuje zub živý a citlivý. Ak sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom a bolestivosťou. Niekedy môže bezbolestne odumrieť, ale táto odumretá zubná dreň môže sama po čase vyvolať zápal.

  Úlohou endodoncie je bezbolestné odstránenie poškodenej zubnej drene a zaplnenie koreňových kanálikov. Toto ošetrenie je časovo a finančne náročné, no jeho úspešnosť je veľmi dôležitá. Bez kvalitného ošetrenia systému koreňových kanálikov je zub bolestivý a prakticky nepoužiteľný na akékoľvek ďalšie plánované ošetrenie (výplň/plomba, protetické ošetrenie korunkou etc.).

  Úspešnosť ošetrenia je dnes veľmi vysoká, no môže sa stať, že sa zub napriek kvalitnému ošetreniu nebude dať zachrániť. V niektorých prípadoch nesprávne prevedeného endodontického ošetrenia je možné opätovné ošetrenie koreňového systému zuba – reendodoncia. Toto ošetrenie ponúkame aj v našej ambulancii.

  Lekár tak po dôkladnom klinickom a röntgenologickom vyšetrení navrhne pacientovi liečbu a následne mechanicky a chemicky spreparuje celý koreňový systém zuba, odstráni tak bakteriálnu kontamináciu koreňových kanálikov a zabezpečí ochranu pred možnou opakovanou infekciou. Nasleduje plnenie koreňových kanálikov koreňovou výplňou. Správne zaplnenie sa overuje zhotovením röntgenovej snímky. Samotné ošetrenie prebieha bezbolestne a to vďaka použitiu lokálneho anestetika.

  Záchovná stomatológia môže poskytnúť potrebnú úľavu pri rôznych ochoreniach ústnej dutiny, ale je dôležité, aby ste boli pred uskutočnením takéhoto zákroku plne informovaní. Nezabudnite dôkladne prediskutovať svoje možnosti. Plánovanie stomatologických výkonov vopred so zubným lekárom je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť bolesti – fyzickej aj finančnej.

  Nezabudnite dôkladne prediskutovať svoje možnosti s našim zubným lekárom, aby ste vedeli, čo môžete očakávať, a aby ste sa rozhodli správne pre svoju situáciu. Plánovanie stomatologických služieb vopred so zubným lekárom je najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť bolesti – fyzickej aj finančnej.

  Nečakajte a objednajte sa ihneď cez kontaktný formulár na našom webe, prípadne nám zavolajte.